نشست علمی” نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی” برگزار می شود

نشست علمی با عنواننقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰  الی ۱۲ به صورت مجازی و حضوری در سالن اجتماعات مجمع عالی حکمت اسلامی واقع در خیابان ۱۹ دی، کوچه ۱۰، کوچه ۲ برگزار می شود. در این نشست علمی کارشناسان محترم آقایان: حجج اسلام والمسلمین دکتر محسن الویری و دکتر حبیب الله بابایی در رابطه با نقش علوم عقلی و جایگاه آن در تمدن سازی نوین اسلامی به بحث بررسی خواهند پرداخت.

دبیر علمی نشست نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی را جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی بر عهده خواهند داشت.

اهم محورهایی که کارشناسان به آن می پردازند به قرار زیر است:

  • تبیین هستی‌شناختی تمدن
  • تبیین چگونگی تعامل بین مؤلفه‌های تشکیل دهنده یک تمدن، مانند تعامل انسان و طبیعت
  • بازخوانی میراث عقلی ما از متون دینی گرفته تا آرای صاحب‌نظران به منظور شناخت و کاربست ظرفیتهای آن برای چالشهای نو شونده.
  • آیا توسعه در علوم عقلی موجود می‌تواند یک نقش تمدنی برای آنها ایجاد کند؟ و یا این که از اساس باید علوم عقلی موجود بر پایه یک موضوع جدید بازسازی شوند؟ و یا یک یا چند علم عقلی جدید باید به تدریج زاده شود؟
  • قلمرو پرستیژ تمدنی (ابعاد ایمانی و الهیاتی) از مسیر علوم عقلی توسعه می‌یابد (مفهوم تحدی عقلانی از مسیر ظرفیتهای علوم عقلی)
  • بخش معتنابهی از مسئله‌های بنیادین تمدن ناظر به علوم عقلی است (ذکر ۹ مسئله به عنوان نمونه)در این بین چهار مسئله اهمیت تمدنی دارد که باید در علوم عقلی اسلام به آنها پرداخته شود: الف: انسان تمدنی (انسان در مقیاس امت)، ب) عقل عملی و عقل تمدنی، ج) طبقه‌بندی علوم و مسئله تمدن، د) تنوع و تمدن و ضرورت تحلیل عقلی از مهم‌ترین مسئله تمدنی معاصر.
  • و … .

شرکت در این نشست برای عموم برادران و خواهران آزاد می باشد.

علاقه مندان می توانند این نشست را به صورت زنده از سایت مجمع عالی حکمت اسلامی و اینستگرام مجمع عالی حکمت اسلامی مشاهده نمایند.