نشست علمی “تأملی پیرامون نظریۀ ادراکات اعتباری علامه طباطبایی” و “روش تفسیری علامه طباطبایی” برگزار شد.

به مناسبت ششمین ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبایی، نشست علمی با عنوان «تأملی پیرامون نظریۀ ادراکات اعتباری علامه طباطبایی» و «روش تفسیری علامه طباطبایی» برگزار شد.

مجمع عالی حکمت اسلامی تبریز در همگامی و همراهی با سیاست‌ها و برنامه‌های مجمع عالی حکمت اسلامی مرکز، در ششمین ویژه برنامه‌های بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) مشارکت جدی داشت و نشستی را روز چهارشنبه مورخ ۲۱/۰۸/۹۹ از ساعت ۱۴:۳۰ لغایت ۱۷ بعد از ظهر به صورت مجازی و با اطلاع رسانی قبلی در فضای دانشگاهی و حوزوی به مورد اجرا گذاشت.

در این نشست علمی ابتدا جناب آقای دکتر میکائیل جمال پور بحث خود را با عنوان: «تأملی پیرامون نظریۀ ادراکات اعتباری علامه طباطبایی» ارائه کردند که توسط جناب آقایان دکتر جوان پور و  حجت الاسلام والمسلمین نیازی – که از اساتید حوزه و دانشگاه هستند – مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

توضیح بیشتر اینکه دکتر جمال‌پور از اساتید دانشگاه و صاحب چندین اثر علمی است که کتابی با عنوان: «تأملی پیرامون نظریه ادراکات اعتباری علامه طباطبائی» نگاشته‌اند و در این نشست به تبیین و شرح اثر خویش پرداختند و دو نفر از اساتید حوزه و دانشگاه با مطالعه قبلی، نقاط قوت و ضعف آن را بیان نمودند و مقرر شد با عنایت به اهمیت مسأله، نشست‌های دیگری در همین موضوع و در طول سال برگزار گردد. لازم به ذکر است که کتاب مزبور هنوز چاپ نشده است.

در ادامه جلسه نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم به سخنرانی پرداختند. ایشان ضمن ابراز خرسندی از تشکیل شعبه مجمع عالی حکمت اسلامی در تبریز، از آیت الله فیاضی رئیس محترم هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی و سایر همکاران ایشان بابت توجه خاص به تبریز و خطه شهید پرور و عالم پرور آذربایجان تشکر کردند و از تبریز به عنوان شهر علامه‌ها، عرفا، فیلسوفان، متکلمین، مفسرین، فقهای بزرگ و شهدای محراب یاد نمودند. امام جمعه تبریز یا بیان ضرورت توجه به اندیشه‌ها و آثار علمی علامه طباطبائی، معظم له را جزء نوادر جهان معاصر بر شمردند و تأکید کردند: از جمله راه‌های رسیدن به معارف غنی اسلام در عصر غیبت و رفع خلأها، مطالعه و شناخت آثار و اندیشه‌های علمی بزرگان دین و علمای ربانی است و بدون شک، علامه طباطبائی یکی از برجسته‌ترین آنها به شمار می‌رود. علامه طباطبائی (ره) در کنار امام راحل (ره) تحولی اساسی در حوزه به وجود آورد و با تربیت شاگردان برجسته و خلق آثار کم‌نظیر، این تحول مبارک را تثبیت نمود و معارف فلسفی، اخلاقی و تفسیر قرآن را که در حاشیه بودند، به متن درس‌های حوزه وارد کرد. ایشان در پایان متذکر شدند که یکی از نوآوری‌ها و شاه کارهای علامه، (نظریه‌ اعتباریات) ایشان است که به اذعان کارشناسان و صاحب نظران، ظرفیتی عظیم برای ایجاد تحول در عرصه‌های مختلف علوم انسانی به شمار می‌رود و می‌تواند مبنایی بنیادی برای حکمت عملی، فلسفه‌های مضاف؛ همچون، فلسفه فقه، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق، فلسفه تعلیم و تربیت، فلسفه سیاسی، فلسفه اجتماعی و عرصه‌هایی مانند معرفت شناسی، هستی شناسی و انسان شناسی باشد و ما از مجمع عالی حکمت اسلامی انتظار داریم که در این موضوع پیشگام باشد.

در ادامه نشست، آیت الله فیاضی رئیس محترم هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی در خصوص روش تفسیر علامه طباطبائی (ره) بحث مبسوطی را ایراد نمودند و به شبهه کسانی که می‌پندارند تفسیر قرآن به قرآن کنار گذاشتن اهل بیت علیهم‌السلام در تبیین وحی آسمانی است، پاسخ دادند.

گفتنی است متن سخنرانی آیت الله فیاضی بزودی در دسترس محققین قرار خواهد گرفت.