شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی علامه طباطبایی برگزار شد.

سومین جلسه شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی علامه طباطبایی شنبه ۱۰ تیر با حضور آیت‌الله اعرافی در دفتر مدیر محترم حوزه‌های علمیه برگزار شد.

در این جلسه ابتدا محمدباقر خراسانی دبیر اجرایی کنگره گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های انجام شده ارائه کرد. بر اساس گزارش دبیر اجرایی ۳۴۴ چکیده و ۳۱۸ اصل مقاله به کنگره ارسال شده است که در کمیته‌های شش‌گانه علمی مورد برررسی و ارزیابی قرار گرفته است که بیشترین مقالات مربوط به قرآن و حدیث و حکمت نظری می‌باشند. تاکنون ۸۱ پیش‌نشست علمی در ۱۸ استان و ۳۱ شهرستان برگزار شده است. ضمن اینکه ۶ پیش‌نشست علمی بین‌المللی نیز در هند و ۵ شهرعراق برگزار شده است.

دبیر اجرایی کنگره از تهیه سه مستند رسانه‌ای از سوی دبیرخانه کنگره خبر داد و گفت: مستند فیض حضور (ارتباط علامه طباطبایی و شهید مطهری) به‌مناسبت سالروز شهادت شهید مطهری، المیزان و زندگی‌نامه علامه طباطبایی که مستند المیزان با زیرنویس عربی آماده شده است که در پیش‌نشست‌های عراق پخش شده است.

مستند زندگی‌نامه علامه در حدود ۹۰ دقیقه که در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی آماده می شود. پس از ارائه گزارش، پیشنهادهای شورای برنامه‌ریزی کنگره برررسی و به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت:

  1. اجلاسیه اصلی کنگره آبان ۱۴۰۲ برگزار شود.
  2. افتتاحیه اجلاسی ۲۴ آبان و همزمان با چهل و دومین سالروز رحلت علامه طباطبایی در قم برگزار شود.
  3. اختتامیه ۳۰ آبان و همزمان با روز جهانی فلسفه در تهران برگزار شود.
  4. ۲۷ آبان برنامه اجلاسیه در تبریز برگزار خواهد شد.
  5. کمیسیون‌های تخصصی کنگره از ۲۴ لغایت ۲۹ آبان برگزار می‌شود که مقالات برگزیده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
  6. در افتتاحیه و اختتامیه از سخنرانی جمعی از مراجع عظام، اساطین حکمت و فلسفه و شخصیت‌های کشوری استفاده خواهد شد.
  7. با توجه به رویکرد ادبی و هنری (خوشنویسی) علامه طباطبایی، برخی برنامه‌های ادبی و هنری در زمان اجلاسیه اصلی برنامه‌ریزیی شود.
  8. برخی از شخصیت‌های بین‌المللی که با اندیشه و آراء علامه آشنایی دارند، از سوی کمیته بین‌المللی کنگره دعوت خواهند شد.
  9. از ۲۴ آبان لغایت ۳۰ آبان هفته حکمت و فلسفه اسلامی نامگذاری و طرح آن جهت بررسی و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه‌های علمیه آماده شود.