خانه کتابخانه

کتابخانه

پیرو دیدار جمعی از فضلا و نخبگان علوم عقلی حوزه علمیه قم با مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله العالی» در زمستان سال ۱۳۸۲ و تأکید معظم له بر ضرورت و اهمیت علوم عقلی و لزوم تشکیل انجمن یا مجمعی که مرکزیت علوم عقلی را در حوزه علمیه بر عهده داشته باشد، جمعی از اساتید علوم عقلی با تشکیل جلسات متعدد راه‌کارهای تحقق اهداف و منویات معظم له را بررسی کرده نموده، که جهت تأسیس مجمع عالی حکمت اسلامی اقدامات ذیل صورت گرفت:

برگزاری جلسات ابتدایی جهت طرح و بررسی چگونگی شروع کار و مسائل مربوط به آن.

دیدار با حضرات آیات: جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی «دامت برکاتهم» و بهره جستن از رهنمودهای کارساز اساتید معظم و تقاضای پذیرش اشراف و نظارات کلی بر کار مجمع عالی که بحمدالله مورد موافقت حضرات اساتید واقع گردید.

جمع‌آوری آراء و نظرات اساتید و نخبگان علوم عقلی (به طور حضوری و غیر حضوری) در خصوص چگونگی انجام کار، نوع تشکّل و…

تهیه پیش نویس اساسنامه؛ طی جلسات متعدد بیش از ده جلسه با حضور جمعی از اساتید و نخبگان، پیش نویس اساسنامه مجمع عالی تدوین و در معرض نقد و بررسی صاحب نظران قرار گرفت و در نهایت پس از بررسی نظرات مختلف اساسنامه به تصویب رسید.

اساسنامه مصوّب جهت تایید نهایی تقدیم ناظران محترم گردید که به تایید و تصویب نهایی رسید.

تعیین هیأت مؤسس توسط حضرات آیات: جوادی آملی، مصباح یزدی و سبحانی «دامت برکاتهم» مطابق با ماده ۲۷ اساسنامه.

دیدار اعضای هیئت مؤسس با اساطین و ناظران محترم عالی جهت بهره گیری از نظرات ارزشمند حضرات در راستای شروع فعالیت مجمع عالی

دیدار هیأت موسس مجمع عالی با برخی از مراجع معظم تقلید «حفظهم الله» و تأیید و تأکید آنان بر ضرورت وجود مجمع.

دعوت از نخبگان و اساتید علوم عقلی مطرح در حوزه در جلسات متعدد

تشکیل اولین مجمع عمومی جهت انتخاب هیأت مدیره

و … .

از این رو مجمع عالی حکمت اسلامی با هدایت مقام معظم رهبری «مدظله العالی» و تحت اشراف حضرات آیات جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی «دامت برکاتهم)، پس از تعیین هیأت مؤسس توسط ناظران محترم عالی و انتخاب هیأت مدیره توسط مجمع عمومی، از اسفند ماه ۱۳۸۴ فعالیت رسمی خود را با برگزاری اولین نشست از سلسله نشست‌های کرسی نظریه‌پردازی با موضوع حرکت در مجردات آغاز نمود.

کتابخانه تخصصی علوم عقلی اسلامی وابسته به مجمع عالی حکمت اسلامی در راستای اهداف و وظایف مجمع عالی به منظور ارائه خدمات پژوهشی و علمی به محققان و پژوهشگران علوم عقلی تاسیس شد. این کتابخانه با هدف سازماندهی و جمع­آوری منابع اطلاعاتی در حوزه علوم عقلی اسلامی (فلسفه، کلام، و عرفان) در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ همزمان با سالروز ولادت باسعادت حضرت زهرا (س) و امام خمینی (ره) رسماّ افتتاح شد.
کتابخانه تخصصی علوم عقلی دارای بخش ­های امانت، سالن مطالعه، خدمات فنی (فهرست نویسی، رده بندی و آماده ­سازی منابع)، سفارش و تهیه، نشریات و آرشیو، و مبادله و اهدا است.
مخزن کتابخانه به صورت باز بوده است و نظام رده بندی کتابخانه بر اساس رده­ بندی کتابخانه کنگره (LC ) می باشد. همچنین نرم افزار مورد استفاده نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ (نوسا) است که قابلیت جستجو از طریق عنوان، نویسنده، موضوع، ناشر و غیره را داراست. فهرست کتابخانه تخصصی علوم عقلی از طریق پایگاه اطلاع­ رسانی کتابخانه ­های ایران قابل دسترسی است. برای جستجو در منابع کتابخانه تخصصی علوم عقلی از طریق وبگاه سیمرغ می توانید از پیوند موجود در پایین صفحه استفاده کنید.
در حال حاضرکتابخانه تخصصی علوم عقلی دارای چندین مجموعه مجزا به شرح ذیل می باشد:

مجموعه کتب فارسی و عربی: ۱۴۹۹۴ عنوان (۲۰۵۲۷ جلد)

مجموعه کتب لاتین: ۱۹۰ عنوان (۲۹۰ جلد)

بانک سمعی و بصری: این بانک دارای ۳۴۰ لوح فشرده نرم­افزاری، صوتی و تصویری است. این بانک اکثر نرم افزارهای حوزه علوم اسلامی و عقلی را داراست. همچنین کتابخانه دیجیتال ارغنون (کتب فلاسفه غرب به زبان اصلی با فرمت PDF و Word ) در این این بانک قرار دارد.

مجموعه جزوات: تعداد ۱۸۷ عنوان از جزوات و دست نوشته های آیت الله فیاضی و استاد عبدالرسول عبودیت در زمینه­ های فلسفی و عرفانی ، و همچنین میزگردهای علمی مجمع و نشست های جنبش نرم افزاری به صورت امانت در محل در اختیار محققان قرار دارد. همچنین از میزگردهای علمی که توسط مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شده است، جزواتی موجود می باشد.

نشریات: تعداد ۵۰ عنوان نشریه مستمر و ۲۵ نشریه غیرمستمر در قفسه های مخصوص نشریات در سالن مطالعه موجود می باشد.

بانک مقالات: این بانک دارای ۱۰۰۰۰ عنوان مقاله از نشریات موجود در کتابخانه تخصصی علوم عقلی است که قابلیت جستجو از طریق عنوان، نویسنده و نام نشریه را داراست.

عضویت در کتابخانه تخصصی علوم عقلی رایگان می باشد. شرایط عضویت، مدت امانت و سایر موارد در آیین نامه کتابخانه در پایین صفحه قابل دسترس می باشد.
ساعات کاری کتابخانه: نیم سال اول: صبح  ۸ الی  ۱۳
بعدظهر
۱۶:۳۰ الی ۲۱  پنج شنبه  ۸ الی ۱۳

نیم سال دوم: صبح  ۸ الی ۱۲
بعدظهر
۳۰/۱۵ الی ۲۰  پنج شنبه ۸ الی ۱۲

خدمات ارائه شده در کتابخانه تخصصی علوم عقلی به شرح ذیل می­ باشد:

امانت: تعداد ۳ الی ۴ کتاب به مدت یک هفته و تمدید ۲ روزه آن

سالن مطالعه: طبق ساعات کاری مجمع عالی در اختیار پژوهشگران و محققان می ­باشد

نشریات و آرشیو: نشریات مستمر و غیرمستمر موجود در زمینه علوم عقلی در سالن مطالعه در اختیار پژوهشگران می با شد و در صورت نیاز به شماره های قبلی آن در قسمت آرشیو نشریات قابل دسترس می باشد.

نرم افزارهای علوم اسلامی: ۲ رایانه جهت استفاده در سالن مطالعه موجود می باشد. این رایانه ها حاوی نرم افزارهای علوم عقلی، کلامی و عرفانی می ­باشد.

اینترنت: ارائه خدمات اینترنت در سالن مطالعه از طریق سیستم بی سییم (Wireless ) امکان پذیر است. همچنین ۲ دستگاه رایانه در بخش اینترنت جهت استفاده عموم قابل دسترس است.

بانک مقالات: مقالاتی که در نشریات موجود در بخش نشریات می باشد در این بانک جمع آوری شده است و قابلیت جستجو از طریق عنوان، نویسنده و نام نشریه را داراست. همچنین کتابخانه تخصصی علوم عقلی اسلامی مشترک پایگاه مجلات تخصصی Noormags است و پژوهشگران می توانند هر مقاله ای را از آن دانلود نمایند.

منابع کتابخانه تخصصی علوم عقلی اسلامی با پیشنهاد اعضای پیوسته مجمع عالی حکمت اسلامی، گروه های علمی، و اعضای کتابخانه از نمایشگاه های معتبر کتاب، ناشرین وکتاب فروشی­ های تخصصی تامین می شود.
مراجعین و پژوهشگران ارجمندی که قصد پیشنهاد خرید کتاب در زمینه علوم عقلی را دارند می توانند از طریق یکی از روش های ذیل اقدام نمایند:

مراجعه حضوری: با مراجعه حضوری به کتابخانه تخصصی علوم عقلی و تحویل مشخصات کتاب پیشنهادی به کتابدار؛

تلفن: از طریق تماس با کتابخانه تخصصی علوم عقلی با شماره۱۱-۷۷۵۷۶۱۰-۰۲۵۱ داخلی ۲۱۹ و ارائه مشخصات کتاب پیشنهادی؛

پست الکترونیکی: با ارسال مشخصات کتاب به پست الکترونیکی کتابخانه به نشانی (lib@hekmateislami.com ) منبع خود را پیشنهاد بدهند.

لازم به ذکر است که در ارسال منابع پیشنهادی حتما مواردی همچون عنوان کتاب، نویسنده، و ناشر ذکر گردد. پیشنهادات خرید کتاب بعد از بررسی و مرتبط بودن آن با علوم عقلی با تعیین اولویت در اسرع وقت تهیه خواهد شد. پژوهشگران و محققان علاقمند به حوزه علوم عقلی می توانند با پیشنهادات و انتقادات سازنده خود از طریق پست الکترونیک کتابخانه، ما را در جهت خدمت رسانی کیفی و بهتر یاری رسانند.